“A gyémántcsiszolás számomra törekvés a tökéletességre. Tudom hogy csak megközelíteni tudom azt az állapotot, mégis az arra való igyekvés tesz boldoggá. Ezen folyamat során szerzett sokéves szakmai tapasztalatot és tudást valósítom meg minden egyes munkámban.”

– Péli András

A gyémántról

Amit a gyémántról általánosságban tudni kell, röviden

A gyémánt Földünk egyik legkeményebb természetben előforduló ásványa, és nincs más drágakő, amely egyetlen elemből, szénből állna. Értékét és egyedülálló szépségét természetesen nem ezen tulajdonságok határozzák meg, hanem a szín, a tisztaság (zárvány osztály), tömeg, és nem utolsó sorban a csiszolás, és annak minősége.

Ezt a négy tulajdonságot nevezik 4C-nek, vagyis:

colour
(szín)
clarity
(tisztaság)
carat
(tömeg)
cut
(csiszolás)

Nézzük ezen tulajdonságokat röviden:

A gyémántok esetében amikor színről beszélünk (eltekintve a színes gyémántoktól) a színtelen gyémántok sárga vagy barna tónusának mennyiségére gondolunk. Ma a színtelen gyémántokat világszerte a GIA (Gemological Institute of America) által létrehozott betűrendszer alapján sorolják be, D-től indulva, ami egészen kivételesen fehér, akár a tiszta víz, Z-ig haladva, egyre mélyülő színeket jelölve.

Tisztaság alatt gyémántok esetében a bennük található zárványok mennyiségére, milyenségére és helyére kell gondolnunk. A gyémántokban előforduló zárványok többségében a keletkezésük folyamán kialakult rendellenességekből születnek. Lehetnek üregek, repedések, ásványok, de előfordulhat folyadék, vagy gáz zárvány is. Az 1920-as évek végén rendszeresítették a tízszeres nagyítású lupét a zárványok vizsgálatához, és jobban körülhatárolt nomenklatúrát hoztak létre, melyet a Skandinávok tovább finomítottak (1969), mit a mai napig használunk.

A gyémántok tömegét karátban mérik, ami 0,2g. Ez a mértékegységet a szentjánoskenyérfa magjának köszönhetjük, amely a drágakő kereskedelemben szolgált súlymértékül. A probléma csupán annyi volt, hogy a magok súlya földrajzi helytől függően minimálisan eltért egymástól. Ezt a XIX. század elején küszöbölték ki, amikor is 1 ct súlyt 0,2g-nak feleltettek meg.

A csiszolás a gyémántnak az egyik leglényegesebb jellemvonása, amit a csiszoló szakértelme, gyakorlata határoz meg. A csiszolás pontatlansága vagy pontossága drámai módon befolyásolhatja a gyémánt ragyogó szépségét, és ezáltal az értékét is. Ha csiszolásról beszélünk, akkor nem a kő formájáról, hanem annak igényességéről és precíz megmunkálásáról van szó. A csiszolás minőségét a legtöbb gyémántvizsgáló labor 5 fokozatú skálán értékeli:

A csiszolási formák jellemző módon befolyásolják a kő végső megjelenését, de legyen az bármilyen forma is, a jó csiszolás a gyémánt ragyogásában és értékében egyértelműen megmutatkozik.

Ha kérdése van, forduljon hozzám bizalommal!

Csiszolási formák